Wygrajmy
Kraków!

Wspólny Kraków
Innowacyjny Kraków
Komfortowy Kraków
Kulturalny Kraków
KWW
Stanisława
Mazura

Marcin Dąbkiewicz

Kandydat do rady miasta Krakowa

Szanowni Państwo, Drodzy Wyborcy,

Mieszkańcy Miasta Królów Polskich

– uniwersyteckiego Krakowa!

Z wykształcenia jestem ekonomistą (UEK) i politologiem (UJ). Z zawodu specjalistą ds. funduszy europejskich i ekspertem opiniującym innowacyjne projekty przedsiębiorstw. Wolny czas uwielbiam spędzać z żoną i dziećmi. Polityka i gry RPG to moje słabości – tę pierwszą traktuję jednak bardzo poważnie. Pasjonuje mnie muzyka oraz rozwój sztucznej inteligencja (AI). Kocham nasze Miasto.

Czego oczekuję po wyborach samorządowych? 

W przeddzień historycznych wyborów, bo kończących erę rządów prof. Majchrowskiego, obchodzę 38. urodziny. Obecność przy urnie wyborczej w dniu 7 kwietnia 2024 r. uważam za obywatelski obowiązek. Nie jestem związany układem partyjnym, co pozwala mi wypowiadać głośno swoje zdanie. Moim życzeniem jest, aby przyszli radni licytowali się na swe dokonania i spełnione obietnice, a unikali bylejakości i jałowych sporów. Już 8. kwietnia poznamy wynik głosowania Krakowian i wiem, że to będzie nasz pierwszy wspólny sukces!

Mieszkańców okręgu nr 2 serdecznie zachęcam do kontaktu i zadawania pytań. Miło mi będzie Państwa poznać – wsłuchać się w potrzeby, a także marzenia. 

facebook.com/dab.marcin
linkedin.com/in/marcin-d-299788113

Strategiczne 8 postulatów i projektów, na których oprę moją kadencję w Radzie Miasta, to:

1. Projekt pn. „Krakowski Startup”. Kraków to nie tylko usługi dla biznesu i korporacje, ale przedsiębiorczość ludzi młodych chcących prowadzić swój własny biznes, niezależny od struktury dużych firm. Celem projektu jest utworzenie inkubatora innowacyjnych projektów, w którym kreowane będą nowe lub ulepszone produkty i usługi, m.in. dla miasta i jego mieszkańców. Przysłuży się on zaangażowaniu kluczowych sektorów i branż w rozwój Krakowa. Przykładem jest wprowadzenie innowacji miejskich poprzez cyfryzację usług dla petentów, mogących zamiast w kolejce, załatwić sprawę urzędową w domu za pomocą aplikacji, a zarazem odpocząć od trudów i znojów dnia codziennego. Kluczowy jest wybór dla regionu dziedzin gospodarki, będących zarówno odzwierciedleniem potrzeb dorastającej tu młodzieży oraz unikatowego rynku pracy, jak i ekosystemu uczelni potrafiących komercjalizować wynalazki. „Krakowska Dolina Krzemowa”, to sztandarowa koncepcja, pod którą podwaliny położy projekt wynikły z realizacji postulatu.

2. Wzmocnienie znaczenia Rad Dzielnic – poprzez ich uniezależnienie od części procedur administracyjnych i urzędowych, zwiększenie budżetów, szczególnie dla obywatelskich inicjatyw z lokalnych ‘małych ojczyzn’. Ograniczeniem biurokracji, brakiem zastojów i opóźnień w rozpatrywaniu petycji oraz wniosków, m.in. przez skrócenie ich proceduralnej drogi pomiędzy wydziałami i referatami urzędów, zwiększymy zaangażowanie polityką miejską nowych grup mieszkańców. Pozwoli to bez przeszkód realizować radnym swoje statutowe zadania.

3. Profilaktyka zdrowotna. Jednym z moich sukcesów jest utrata 50 kg wagi. Choroba otyłości skutecznie utrudniała osiąganie pełnej radości z życia. Problem ten dotyczy nadal wielu mieszkańcom dużych miast. Należy pomóc im poprzez akcje informacyjne o procedurach medycznych, bezpiecznych i ratujących życie pacjentowi. Miasto może promować dobre nawyki żywieniowe, wspierać zrzeszenia klastrów i stowarzyszeń w dziedzinie nauk o życiu poprzez organizację otwartych konferencji i kongresów oraz akcje promocyjno-informacyjne w szkołach. Wytypowaniu wyzwań i możliwości zarządzania dużym miastem pod kątem innowacji dla zdrowia oraz jakości życia seniorów i młodzieży, służyć będzie współpraca i dialog oparty na wiedzy naukowej i eksperckiej.

4. Program pn. „Lepszy Start 2.0” – zajęcia dla młodych mieszkańców, obejmujące edukację w zakresie obsługi oraz wspomagania codziennych zajęć i prostych czynności za pomocą sztucznej inteligencji. Przydatne funkcjonalności znajdą amatorów również wśród rodziców. Nasze dzieci i młodzież muszą być gotowe na zmiany wynikłe z piątej rewolucji przemysłowej! Korzenie idei wsparcia dzieci i młodzieży sięgają 2016 roku i propozycji mojego autorskiego projektu do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Krakowianie i ich wiedza powinna być konkurencyjna w skali europejskiej. W końcu mamy najlepszych informatyków w Europie.

5. Cyberbezpieczeństwo Krakowian. W związku z zagrożeniem płynącym ze Wschodu, będę dążył do poprawy bezpieczeństwa cybernetycznego i ochrony mieszkańców miasta oraz zabezpieczenia ich danych osobowych i innych wrażliwych, mogących zostać wykradzionymi i posłużyć obcym służbom lub przestępcom. Wszelkie systemy urzędowe muszą być odpowiednio zabezpieczone przed hackerskim atakami, które jak słyszymy, pochodzą często z Rosji. Obserwuję trend, w którym odejście od tradycyjnych metod wojennych w kierunku broni cybernetycznej, prognozują nawet generałowie Wojska Polskiego.

6. Wsparcie warunków dla godnego rodzicielstwa. Postulat ten będzie moim oczkiem w głowie na wielu poziomach, tak medycznym, społecznym, jak i infrastrukturalnym. Dodatkowo, jako jeden z biorących udział w akcji sprzed kilku lat, inicjującej „In vitro dla mieszkańców Krakowa”, jak również ojciec dwóch synów, wiem, jak istotne jest wsparcie par nie mogących posiąść dzieci metodą naturalną. Okrucieństwem byłoby zamknięcie finansowania in vitro, stąd program należy kontynuować, z kolei podobne wartościowe inicjatywy wspierać i rozwijać.

7. Promocja i zaangażowanie Miasta w współtworzenie festiwali muzycznych. W XXI wieku unikatowe miejsce jakim jest Wawel może nieść ogromną wartość promocyjną dla Miasta, nie tylko jako muzeum wystawiennicze średniowiecznych eksponatów. Nowoczesne wykorzystanie murów Zamku wzmocni jego wartość turystyczną, a sprzedaż biletów i karnetów pozwoli rok rocznie wesprzeć budżet Miasta, które będzie mogło cedować większe środki do budżetów Dzielnic. Przykład to koncerty w budynku Teatru im. J. Słowackiego – bilety wykupowane są po kilku dniach, a czasem i godzinach od ich udostępnienia.

8. Kulturalne nocne życie Krakowa. Temat niezagospodarowany, niemal porzucony przez samorząd, a przecież niezwykle charakterystyczny dla Rynku Głównego i Kazimierza. Dlatego podejmę debatę i regularną dyskusję na temat roli kultury klubowej i gastronomii w nocnym życiu naszego miasta, zwłaszcza w kontekście potrzeb studentów i dorosłych mieszkańców lub turystów z kraju i zagranicy. Jakość wydarzeń, liczna frekwencja, bezpieczeństwo – w interesie każdego miasta jest, aby tak określane wydarzenia kulturalne stały się symbolem i impulsem do wyboru jego oferty turystycznej. Pamiętam przy tym o patologiach, które zostaną zdiagnozowane i objęte specjalnym programem współpracy na linii straż miejska-policja.

Chcemy Krakowa nowoczesnego, obywatelskiego, bezpiecznego, o wzorcowym i modelowym wręcz zarządzaniu. Dlatego oferuję jako kandydat swój wypracowany know-how w pozyskaniu funduszy europejskich i środków z KPO dla Krakowa. Wraz z zewnętrznym finansowaniem metro w Krakowie stanie się faktem. Wyborcom z okręgu 2. deklaruję lobbing za sprawną realizacją pierwszej linii metra biegnącej przez naszą Dzielnicę. Priorytetem jest wsparcie finansowe rozmaitych ważnych miejskich przedsięwzięć, których kuźnią stanie się Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych.

Zagłosujże i postaw „X” przy 8. miejscu na liście wyborczej w okręgu 2, aby te niepopulistyczne i płynące z serca pomysły na Kraków weszły w życie!

Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności