Wygrajmy
Kraków!

Wspólny Kraków
Innowacyjny Kraków
Komfortowy Kraków
Kulturalny Kraków
KWW
Stanisława
Mazura

Magdalena Sroka

Kandydat do rady miasta Krakowa

O mnie

Szanowni Państwo,

Jestem mieszkanką Krakowa. Od 47 lat żyję, uczę się i pracuję w tym mieście. Od zawsze moim domem jest Nowy Prokocim. Tu wychowuję i kształcę synka.

Od 1998 stale zajmuję się sprawami polskiej kultury. Byłam jednym z współtwórców programu Europejskiej Stolicy Kultury w Krakowie. To w Krakowie w latach 1996–2000, po raz pierwszy od 1989 roku, rodziło się pojęcie strategicznego zarządzania kulturą i zrozumienie, że może ona stanowić źródło tożsamości, unikatowości i identyfikacji lokalnej – że budowanie wizerunku w oparciu o kulturę jest najważniejszym narzędziem promocji Krakowa i przekłada się na jego sukces nie tylko wizerunkowy, ale także społeczny, pozwalający tworzyć nam wspólnotę oraz gospodarczy, rozwijający ważną dziedzinę krakowskiej gospodarki, jaką jest turystyka.

Podejmowane przeze mnie w kolejnych latach wyzwania dały mi możliwość wszechstronnego rozwoju, zdobycia wiedzy i doświadczenia w dziedzinach związanych z zarządzaniem instytucjami. Byłam dyrektorką Stowarzyszania im. Ludwiga van Beethovena i przez 12 lat współpracowałam z Elżbieta Penderecką, dyrektorką Krakowskiego Biura Festiwalowego i tworzyłam Krakowską Komisję Filmową. Pełniłam rolę Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. kultury, sportu, promocji i turystyki, byłam dyrektorką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i tworzyłam strategię rozwoju polskiej kinematografii, jestem dyrektorką kreatywną festiwalu Mastercard Off Camera, przewodniczącą Rady Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. W życiu zawodowym zajmuję się koprodukcją filmową.

Co dla mnie oznacza lepszy Kraków?

Moje postulaty

Wesprzeć ludzi kultury poprzez:
• wzmocnienie pracowników oraz podniesienie ich płac w sektorze kultury,
• wzmocnienie obecności krakowskich artystów w ofercie instytucjonalnie,
• zainicjowanie nowego programu operacyjnego.

Powołać Obywatelską Radę Kultury, która:
• będzie cechować się różnorodnym składem członków, których kandydatura została poparta rekomendacjami z wielu środowisk – od instytucji, przez organizacje pozarządowe i artystów, aż po przedsiębiorców i ekspertów z uczelni zarówno artystycznych, jak i technicznych (ze względu na obecność nowych technologii w kulturze.
• Kadencja jej członków będzie trwać rok.
• ORK będzie instytucją interdyscyplinarną i międzypokoleniową, która zachowa parytety.

Wprowadzić obowiązkową zasadę organizacji konkursów na stanowiska dyrektorów Instytucji Kultury:
• wybrane w konkursie osoby będą odbywać kadencje w następujący sposób: pierwsza na mocy powołania z konkursu, druga w przypadku możliwego powierzenia obowiązków oraz trzecia wyłącznie w przypadku ponownego wygrania konkursu.
• Kadencja tych osób powinna trwać równolegle do kadencji Prezydenta Miasta Krakowa, który powołuje ludzi z ORK-i.

Stworzyć nową oś kultury, ciągnącą się ze wschodu na zachód, obejmując rewitalizację miasta na osi Wesoła – Czarna Wieś (Błonia – Park Jordana):
• tworząc nowe wejście do Ogrodu Botanicznego
• ustanawiając nowe priorytety w projekcie Nowy Świat, tj. łącząc Błonia z ulicą Piłsudskiego i zielenią na Alejach oraz z ulicą Oleandry,
• rewitalizując Cracovię, Kino Kijów, Młynówkę i Rudawę.

Od zawsze angażuję się w sprawy naszego miasta – wierzę, że to najlepsze miejsce do życia i wiem, że z naszym zaangażowaniem może stać się lepsze, piękniejsze, bliższe.

Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności