O mnie
Nazywam się Krzysztof Görlich. Jestem oceanografem, byłym radnym I i III kadencji RMK oraz Wiceprezydentem Krakowa w latach 1990 oraz 1994-1998. Działaczem „Solidarności” legalnej i podziemnej oraz współzałożycielem Polskiego Klubu Ekologicznego. Jestem doktorem habilitowanym. W latach 1979-1991 byłem docentem w Instytucie Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, specjalizując się w badaniach mórz rejonów polarnych. Obecnie pełnię funkcję prezesa zarządu w firmie informatycznej iGPM sp. z o.o. Jestem żonaty, mam troje dzieci i pięcioro wnucząt.
Moje postulaty
Poprawimy jakość zarządzania miastem. Procedury, nowoczesne narzędzia informatyczne, transparentność, partycypacja, profesjonalizm i decyzje oparte na wiedzy.
Uchronimy miasto przed starymi i nowymi układami. Obronimy Kraków przed zajęciem przez partyjne koterie, niezależnie jakiej są barwy. Czterech posłów kandydujących na urząd prezydenta, to lampka alarmowa dla krakowian.
3) „Konstytucja dla Dzielnic” to wspólnota lokalna, budżet proporcjonalny do skali lokalnych problemów i przekazanie szerokich uprawnień radom i zarządom dzielnic. Jako pierwsi w Polsce zrealizujemy w Krakowie zasadę pomocniczości w praktyce.
Dzielnice Krakowa wielkości dużych miast nie mogą być pozbawione prawa do decydowania w sprawach lokalnych inwestycji, remontów, czy gospodarowania infrastrukturą społeczną i przestrzeniami publicznymi.
4) Uruchomimy aplikację mobilną KRappkę i zbudujemy Cyfrowy Kraków dla Mieszkańca – narzędzia nowoczesnej demokracji i wsparcie dla decyzji administracji opartych o wiedzę.
Magistrat przez lata nie był w stanie zintegrować i wystawić do powszechnego użytku terabajtów informacji zawartych we własnych systemach informatycznych. Mieszkańcy nie mają prostego, mobilnego dostępu do zgłoszeń, śledzenia swoich spraw, a urzędnicy nie mogą w pełni i łatwo korzystać z danych, aby podejmować trafne decyzje. Kraków, który był absolutnym prekursorem informatyzacji w Polsce, dziś pozostaje w tyle za innymi miastami. Tak dalej być nie może – powrócimy na miejsce lidera.
5) Pokażemy jak skutecznie zarządzać, zgodnie z wolą mieszkańców, transformacją miejsc opuszczonych. Zrobimy to stosując reguły przyjęte przez nas w Pakcie dla Przestrzeni, zgodnie z wymogami zarządzania partycypacyjnego i zasadą: rewitalizuj-odzyskaj-wykorzystaj.
Jak widać na Wesołej, która od 5 lat ‘leży odłogiem’, nie wystarczy kupić za kilkaset mln zł teren na cele publiczne. Trzeba mieć wizję, realny program zagospodarowania i skutecznie go wdrożyć.
W Nowej Hucie, na terenie Kombinatu uruchomimy laboratorium inteligentnego miasta i innowacyjnej gospodarki. Pokażemy jak zarządzać WIELKĄ TRANSFORMACJĄ, tworząc nową przestrzeń dla Miasta na terenie poprzemysłowym, nowe miejsca pracy, ekologię działającą w praktyce. Kombinat to nadal racja bytu dzielnicy.
Sąsiedzki Pakt dla Czystego Powietrza to nasz sposób na skuteczne oczyszczenie ze wszystkich trucizn powietrza, którym oddychamy w Krakowie.