Wygrajmy
Kraków!

prof.
Stanisław
Mazur

Obywatelski    Kandydat
na
Prezydenta
Krakowa

16 marca 2024

Konwencja programowa komitetu Mazura - “Wygrajmy Kraków!”

Pierwsza linia metra za 8 lat, efektywna komunikacja miejska, cyfrowe narzędzia współrządzenia miastem przez mieszkańców, troska o ochronę przestrzeni, dzielnice 15-minutowe, poprawa warunków życia seniorów przez zmiany w infrastrukturze, rozwój kultury i bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów - to główne postulaty Stanisława Mazura i jego komitetu, przedstawione podczas konwencji wyborczej “Wygrajmy Kraków”, która odbyła się dziś w Forum Przestrzenie. 

 

Kraków nie jest biznesem, nie jest interesem - jest marzeniem. Jak są marzenia, to rodzą się emocje, a te pozwalają zmieniać świat i tworzyć śmiałe plany. I my ten plan mamy. Zbudujmy razem lepszy Kraków. Wiemy, jak to zrobić. Wygrajmy Kraków, by był miastem, w którym chcemy żyć, pracować i marzyć - mówił kandydat na prezydenta podczas emocjonalnego przemówienia w czasie konwencji programowej.

Spotkanie zgromadziło mieszkańców Krakowa, w tym członków i sympatyków Stowarzyszenia Lepszy Kraków, a także ekspertów, działaczy społecznych oraz kandydatów na radnych którzy wraz Mazurem przedstawili swoje wizje dla przyszłości Krakowa.

Bierzemy deklaracje polityków centrali za dobrą monetę. Nie będziemy się od nich odwracać, choć jesteśmy środowiskiem bezpartyjnym. Chcę, żeby miastem nie rządził polityk, który swoją centralę ma w Warszawie! 

Chcę, żeby miastem rządzili ludzie, którzy będą potrafili dogadać interesy Krakowian w różnych warszawskich, ale też brukselskich instytucjach. Bo Kraków zasługuje na więcej! - mówił Mazur. 

Główne postulaty programowe Mazura:

 

  • Ekologiczny transport i infrastruktura rowerowa: Mazur podkreślił znaczenie rozbudowy ekologicznego transportu, w tym budowę metra, którą zapowiedział jako perspektywę najbliższych 8 lat (pierwsza linia i projekty drugiej oraz trzeciej), a także roozwoju infrastruktury rowerowej, by Kraków stał się miastem przyjaznym i wolnym od korków.

"Kraków zasługuje na metro. Daliśmy sobie wmówić w ostatnich dekadach, że metro w Polsce to Warszawa, to stolica. To bzdura! Za osiem lat od teraz będziemy jeździć pierwszą linią, przygotowani projektowo do budowy drugiej i trzeciej odnogi. Chcemy ekologicznego, zrównoważonego transportu. I chcemy, by miasto w końcu przestało lekceważyć rowerzystów, którzy mogą być wspomóc nasze starania o miasto bez korków. Zbudujemy infrastrukturę rowerową na poważnie!"

  • Smart city i digitalizacja usług: Zapowiedziano wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które uczynią Kraków miastem smart, poprawiającym jakość życia mieszkańców i ułatwiającym dostęp do usług publicznych.

"Chcemy, by Kraków był miastem smart, miejscem które dorównuje inteligencji i mądrości swoich mieszkańców."

  • Miasto ma być przestrzenią wspólną, otwartą na potrzeby wszystkich jego mieszkańców i oferującym dostęp do podstawowych usług. Transport, szkoła, przychodnia, apteka, ośrodek kultury i miejsca lokalnej integracji. Mój Kraków to miasto 15-minutowe, czyli takie. które oferuje wszystkie te usługi w zasięgu kwadransa spaceru - mówił.
  • Wsparcie dla seniorów i osób z ograniczeniami: Mazur deklarował stworzenie warunków sprzyjających długowieczności i dostępności miasta dla osób starszych oraz z ograniczeniami ruchowymi, w tym poprzez rozbudowę infrastruktury bez barier oraz tworzenie Dziennych Ośrodków Opieki nad Seniorami.
  • Integracja międzypokoleniowa: Mazurodkreślił potrzebę projektowania przestrzeni miejskich i programów społecznych, które wspierają integrację międzypokoleniową i budowanie wspólnoty lokalnej. Zadeklarował także dostosowywanie infrastruktury miejskiej do potrzeb starzejącego się społeczeństwa.
  • Odpartyjnienie spółek miejskich, przejrzystość zasad wyborów i konkursy 

Po wystąpieniu Stanisława Mazura, zaprezentowano skład list komitetu wyborczego do Rady Miasta Krakowa, oddając głos czołowym przedstawicielom w każdym z okręgów.

Krzysztof Gorlich, jedynka w Okręgu I: "Kraków musi być miastem innowacyjnym. Kraków musi być miastem zwinnym, smart, bliskim mieszkańcom. Inteligencja systemów pozwala mieszkańcom sterować miastem także poza okresami wyborczymi - dzięki cyfrowym rozwiązaniom takim, jak mobilna aplikacja do współrządzenia miastem.

Małgorzata Tomczak, “jedynka” w Okręgu II: Potrzebujemy zielonego Krakowa, gdzie przestrzeń miejska jest zaplanowana z myślą o mieszkańcach. Przyjęliśmy pakt dla przestrzeni, który ma być naszym drogowskazem do tworzenia otoczenia, kształtującego nasze codzienne życie.

Magdalena Sroka, “jedynka w Okręgu V: Kultura to serce Krakowa. Naszym zadaniem jest ożywienie historii i kultury tego miasta, w tym kultury żydowskiej. Przed nami także zadanie wykorzystywania nowoczesnych technologii do obniżenia kosztów jego funkcjonowania, w tym poprzez paliwa wodorowe wytwarzane przez ekologiczne systemy. 

Adam Grzanka, “jedynka: w Okręgu VI : Jesteśmy pokoleniem z trzepaka, oldschoolowej wersji Facebooka. Nowa Huta wyznacza standardy buntu przeciw systemowi. Chcę by dzielnica postawiła na międzypokoleniowość. Dres jest dla mnie symbolem tego że nie mamy oporów wobec drugiej osoby, że się nie wstydzimy być przed nią sobą. Niech to będzie symbol. Chcemy dosłownej i symbolicznej parady dresów, która odbuduje wspólnotę pokazując że jesteśmy normalni, że rozumiemy siebie i słuchamy. Budujemy wspólnotę. Głos na mnie to głos na Nową Hutę. 

Renata Kozłowska-Kustra, numer 2 w Okręgu VI: Seniorzy potrzebują więcej niż tylko opieki. Stworzymy Dzienne Domy Opieki Seniorów, które pozwolą ich opiekunom powrócić na rynek pracy i do normalnego funkcjonowania, a seniorom dadzą poczucie opieki lekarskiej i terapeutycznej. 

Olga Lany, “jedynka w okręgu III: "Teatry prywatne są równie ważne co publiczne. W Krakowie potrzebna jest większa współpraca i wsparcie dla kultury niezależnej. Miasto musi czuć odpowiedzialność za kulturę. Chcę transparentnych konkursów, jasnej i przejrzystej polityki.

Konwencja wyborcza KWW Stanisława Mazura odbyła się w lokalu Forum Przestrzenie. Podczas spotkania po raz pierwszy zaprezentowano nową identyfikację wizualną kampanii, której wyróżnikiem jest fioletowy kolor i hasło “Wygrajmy Kraków”, którego wspólnego skandowanie zakończyło oficjalną część spotkania.

Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności